Tarım ve Hayvancılık Hizmetlerimiz

Çiftliğimiz Afyon-Konya karayolu 30. km’de bulunan Gözsüzlü Köyü’nde kurulmuştur. TKDK desteğiyle inşa edilip, Çek Cumhuriyeti’nden ve Avusturya’dan titizlikle seçilip getirilen elit gebe düveler ile faaliyete başlamıştır. Şuanki mevcut sürü 700 baştan oluşmaktadır.

En Kritik Basamak: Çiftlik!

Çiftlikten sofraya gıda güvenliğindeki en kritik basamak olarak çiftliği görmekteyiz. Bu kapsamda sağlıklı hayvanlardan sağlıklı süt ve et üretmekteyiz. Veteriner hekim kontrolünde bakım ve beslemeye tabi tutulan hayvanlarımız, titizlikle uygulanan aşılama ve biyogüvenlik tedbirleriyle korunmaktadır. Çiftliğimize yurt içinden hiçbir şekilde hayvan girişi yapılmayarak tamamen kapalı ve sağlıklı bir sürü oluşturulmuştur.

Teknolojik imkânlarla beslenip, el deymeden sağılan ineklerimizden günlük ortalama 6000 LT süt elde etmekteyiz. %4,2 yağ, %3,4 protein oranına sahip sütlerimiz direkt olarak soğutma tankına girip +4 °C’ye soğutulmaktadır. Doğumundan itibaren titizlikle besleyip büyüttüğümüz erkek hayvanlar, damızlık boğa veya kesim danası olarak iç piyasaya sunulmaktadır. Kombine verimli simentallerimizi, detaylı incelemeler sonucu seçtiğimiz kaliteli ithal boğa spermalarıyla tohumlayarak süt ve et verimini adım adım ileriye taşımaktayız.

Yeni Projelerimiz Kapıda

Çiftlik çevresinde bulunan yaklaşık 2000 dekarlık tarım arazisinde yem ihtiyacımızı karşılamak amacıyla arpa, yonca, mısır, fiğ tarımı yapmaktayız. Bu sayede hem daha doğal hem de daha kaliteli ve yüksek verimli mahsul elde etmekteyiz. Ürettiğimiz yem hammaddelerini belli aralıklarla analize göndermekteyiz. Böylece içeriklerine göre hazırladığımız en uygun rasyonlarla besleme yapmaktayız.

Kısa vadedeki hedefimiz sürüyü 1200 başa çıkartmaktır. Uzun vadedeki hedefimiz ise, simental ırkını muhafaza edip, çağın son teknolojilerine ayak uydurarak kaliteli üretime devam etmektir. Bunun neticesinde simental gebe düve ve boğaları iç piyasaya sunmayı hedefliyoruz.

İşletme bünyesinde kapasitemizi karşılayacak yem fabrikamız ve süt işleme tesisimiz faaliyete başlamıştır.

Faaliyete başlamış olan yeni yem fabrikamızda sağlık açısından en pozitif sonuçlar doğuran GDO’suz hammadelerle hazırlanmış yemler kullanılmaktadır. Bu yemler;

1- Süt Yemi

2- Düve Yemi

3- Gebe Düve Yemi

4- Besi Yemi

5- Kuru Dönem Yemi

Hayvancılıkta Vizyon

Ballıpınar Simmental Çiftliği’nin Avrupa Standartlarındaki yeri, önemi ve üstünlükleri Doktor Veteriner Hekimimiz Abdil Burhaneddin Akkaya ve Veteriner Hekimimiz Mehmet Düzer’in anlattığı Ziraat Mühendisi & Zooteknist Rıza Dönmez’in sunumuyla KÖY TV’de “Hayvancılıkta Vizyon” adlı programda konuşuldu.

Tarım ve Hayvancılığa yeni bir proje: