Organik Sütün Faydaları Neler?

Organik süt içmenin faydaları saymakla bitmez. Doğal ortamlarda beslenen hayvanlardan elde edilen organik süt, vitaminler, Omega-3 yağ asitleri, beta karoteni ve diğer antioksidanlar açısından daha zengindir. Kolesterolü düşürür, kemikleri kuvvetlendirir. Daha çok neden istiyorsanız sıralayalım…

Antibiyotik içermez

Antibiyotik verilmeyen hayvanlardan elde edilmesi, organik süt içmemiz için en başta gelen sebeplerden biridir. Besinlerden devamlı antibiyotik alırsak, bakteriyel bir enfeksiyon geçirip antibiyotik kullanmamız gerektiğinde ilaç fayda sağlamaz.

Daha uzun ömürlü

Sürpriz bir şekilde organik sütün ömrü diğer normal sütlere göre daha uzundur. Bunun sebebi, organik süt iki kat fazla sıcaklıkta ısıtıldığı için bozulma süresi de uzar, ancak buzdolabında muhafaza etmeyi unutmayın.

Pestisit içermez

Organik süt içmenin diğer bir yararı da büyüme hormonları verilmiş ineklerden elde edilmediği için daha doğaldır ve pestisit içermez. Pestisit kalıntıları gibi kimyasallar bağışıklık sistemini zayıflatır ve çeşitli alerjilere neden olur.

Kalp hastalığı ve diyabeti önler

Organik sütte yüksek miktarda bulunan “konjuge linoleik asit” vücutta yağ birikmesini önleyerek kalp krizi riskini azaltır, kan şekerini dengede tutar, ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kemik yoğunluğunu destekler

Süt içerseniz, ister organik olsun ister normal süt, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kalsiyumu bol miktarda sağlamış olursunuz. Böylece kemikler ve dişler kuvvetlenir, kemik yoğunluğu artar.

Daha çok vitamin sağlar

Araştırmalar organik sütün normal sütlerden daha çok vitamin içerdiğini gösteriyor. Süt zaten vitaminler açısından zengin bir gıdadır, organik sütte ise, omega-3 yağ asitleri, beta-karoten ve E vitamini daha da bol bulunur.

İyi hissettirir

Antibiyotik ve büyüme hormonları verilmemiş, zirai ilaçlar kullanılmayan ürünlerle beslenmiş hayvanlardan elde edilen süt içtiğini bilmek size kendinizi iyi hissettirir. Sırf bu neden bile, kendiniz ve çocuklarınız için organik sütü tercih etmenize yeter.